Tui Na Masajı (Meridyen Masajı) Nedir?

Geleneksel Çin Tıbbına göre insan bedeni üzerinde 8 ana 12 ara meridyen vardır. Tüm bu meridyenler açıldığında ve bedenimiz içindeki enerji kendiliğinden sorunsuz akış içinde olduğunda sağlığımızla ilgili herhangi bir sıkıntı kalmamakta ve uzun yaşamın sırrını keşfetmiş sayılırız.

Genel olarak beden duruşlarımız ve gündelik hayatımızın getirdiği sıkıntılar ister istemez bedensel bozulmalara yol açmaktadır. Aşırı duygu değişimleri, stres, iş yükünün fazlalığı, gündelik hayat içerisinde karşılaşılan sorunlar her gün beden üzerinde ileride hastalık olarak tanımlanabilen durumların oluşmasına neden olmaktadır. Bu tıkanmalar en başta bedenimizin enerji kanallarını adım adım tıkamakta ve sonunda en üst düzeye ulaştığında doktorlara gitmek zorunda kaldığımız hastalıklarla yüz yüze gelmekteyiz.

İnsan bedeni aslında gerçek bir mühendislik harikasıdır. Her organ doğrudan bir duygu ile bağlantılıdır. Duygulardaki azalma ve artışlar ise bizlerin en kolay gözlemleyebileceğimiz alanlardır. Örneğin durup dururken öfkelenmeye başlamamız, ortada neden yok iken korku duymamız, aşırı sevgi gösterme ya da sevgi alma beklentilerimiz bizlere sırası ile karaciğer, böbrek ve kalp meridyenlerimiz üzerinde adım adım tıkanmalar oluştuğunun ipuçlarını verir.

Meridyen masajı bu noktada devreye girer. Beden üzerindeki ana yolları izleriz. Ancak duruma bağlı olarak her beden farklıdır. Bedenin sinyallerini dinlememiz gerekir. Her bedenin kendi hikâyesi vardır ve seans başladığı anda aslında beden ile aramızda bir diyalog başlar. Enerjinin akmadığı bölgelere geldiğimizde hem bedenin o bölgesini fiziksel olarak uyararak hem de bedene dışarıdan enerji ile destekte bulunarak sistemde aksayan bölgenin onarımına destek olunur. Enerjinin tıkalı olduğu bölgelerde genelde masaj seansı sırasında yanma, huylanma, gıdıklanma, vs gibi bedensel tepkilerin olduğu sıkça gözlenmiştir.

Bedendeki ana meridyenlerin her birinde farklı tip tepkiler gözlenmektedir. Örneğin bedenin arka kısmında meridyen masajı sırasında daha yoğun sıcaklık hissi yaşanırken bedenin ön kısmında aynı yoğunlukta olmayabilir. Elbette masaj sırasında bu enerji hareketinin ne ölçüde hissedilebildiği de tıkanıklıkların derecesine ve kişinin beden duyarlılığına da bağlıdır.

Bedenimizde enerji hareketi asla durmaz. Tamamen durduğunda zaten nihai olarak bu dünyadaki varlığımız sona ermiştir. Sadece yavaşlayabilir veya aksayabilir. Meridyen masajının görevi adım adım karşısındaki bedeni dinleyerek tıkanıklıkların açılmasına destek olmak ve beden içindeki enerji akışının doğal hızı ve dönüşüne ulaşabilmesine destek olmaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s