Genel hatları ile Masaj Terapisi Nedir?

Masaj ağrıyı dindirmek, belirli bir bölgedeki şişliği azaltmak, kasları gevşetmek, yaralanma sonucunda ortaya çıkan gerilme ve burukulmalarda iyileşmeyi hızlandırmak amacıyla uygulanır. Masaj uygulaması fizyolojik esaslara dayanır: örneğin bir alana yapılan masaj, alttaki içorgandan gelen ağrıyı azaltır ya da ortadan kaldırır. Masajın deri damarlarında neden olduğu değişiklikler alttaki dolaşımın durumunu da değiştirir. Birikmiş sıvıların emilimini kolaylaştırmak için de masajdan yararlanılabilir. Kaslara yapılan masaj bir çalışmadan önce uygulanırsa, daha fazla kan hücumunu sağlayarak ve kasları hafifçe ısıtarak onları ekinliğe hazırlar ve kolaylaştırır.

Tedavi amacıyla uygulanan masajda üç tür el hareketi vardır: Kasları gevşeten, küçük yüzeysel damarlardaki dolaşımı ve kalbe giden kan miktarını artıran hafif ya da sert darbeler; örselenmiş doku, kas ve lifleri gererek hareket etmeyi kolaylaştıran yoğurma, sıkıştırma, sürtünme ve bastırma hareketleri; dolaşımı düzeltmek amacıyla ellerin kenarıyla deriye art arda vurulan darbeler.

Spor Masajı Nedir?
Spor masajı özellikle sportif etkinliklerde kullanılan spesifik bir masaj türüdür. Spor Masajı Spor aktivitesinden önce ya da sonra yapılabileceği gibi aktivite sırasında devre aralarında da çok seri bir şekilde lokal olarak da uygulanabilir. Spor masajını klasik masajdan ayıran en önemli özellikler öncelikle ritm, süre ve bası miktarlarının değişik olmasıdır. Ayrıca uyarıcı hareketler çoğunluktadır ve branşa özgü olarak uygulanır.

Spor Masajı neden yapılır?
* Sportif başarıyı arttırmak ve sporcunun yarışma öncesi daha iyi bir başlangıç yapabilmesi için.
* Antrenman ve yarışma öncesi kısa sürede dinlenmeyi (Toparlanmayı) sağlamak için.
* Sporcunun başarıyı etkileyecek psikolojisini olumlu yönde etki altına almak.
* Sakatlıkları engellemek ve en kısa zamanda spora dönmesini sağlamak amacıyla yapılır.

Klasik Masaj Terapisi, Spor Masajı Terapisi ve Meridyen Masajı Terapileri arasındaki farklar?

Dikkat ederseniz klasik masaj terapisi ve spor masajı terapileri bedendeki kas yapıları ve yumuşak dokulardaki kan dolaşımının rahatlatılmasını hedefler. Ancak meridyen masajı terapisinde ise asıl amaç kan dolaşımını rahatlatmak değil bedendeki elektriksel akış (ya da tam karşılığı ile Qi akışını) düzenlemeyi hedefler.

Elektriksel (Qi) akışı gündelik stres seviyesindeki artışlar, beslenme ve duruş bozukluklarına bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu tip düzensizlikler uzun süre zarfına yayıldığında ise hastalıklar ortaya çıkar. Meridyen masajı terapisi ile amacımız bu akışta meydana gelen düzensizlikleri en aza indirgemek ve oluşabilecek sorunları henüz kronikleşmeden çözülmelerine yardımcı olmaktır.

Kronik sorunlarda ise çözüme destek biraz daha uzun sürmektedir. Örneğin migren ya da uyku problemi ve/veya sırt/boyun ağrılarının başlangıcı uzun süreli ise bu tip rahatsızlıkların da çözülebilmesine yardımcı olabilmek ne yazık ki daha uzun sürmektedir. Her beden bir diğerinden farklıdır bu nedenle uygulanan terapiye cevap vermesi de değişkendir. Kimi bedenler 1-2 seans içerisinde gözle görülür değişiklikler sergilerken başka bedenler çok daha uzun sürede değişime sürecine girebilir.

Masaj terapileri yardımcı tedavi destekleri olarak değerlendirilmelidir. Düzenli devam edildiğinde bedensel sorunlarla karşılaşılabilmesi olasılıklarını azaltır.

Uygulamakta olduğum Masaj Terapileri hakkında bilgi almak için bilgilerinizi girerek iletişime geçebilirsiniz:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s