Hizmet

Standard

Hepimizin dilinde başkalarına faydalı olma sözü pelesenktir. Yapışıktır söylemekten hiç bıkmayız. Ardımızda ismimiz kalsın isteriz, insanların yaşamına katabildiklerimiz olsun bizi ansınlar isteriz. İsteriz de isteriz.

Bugün çok değerli bir eğitmen ile birlikte bir yemek yedik. Hayatımın en değerli derslerinden birini dinledim yemekte. İsimlerimizin anılmasından çok birbirimizin yaşamına neler katabildiğimizin neden daha da önemli olduğunu öğrendik. Kendisi yıllardır dünyanın bir çok yerinde binlerce öğrenci yetiştirmiş bir eğitmen. Halen ve daha uzun yıllar binlerce insanı yetiştirecek.

Bilginin öneminin, insanların yaşamlarına anlam katabilmeleri ile geldiğini dinledik. Yani bildiğimiz herhangi bir kavram herhangi bir uygulama bir başkasının hayatına değer katamıyorsa aslında bomboş bilgi demek. Sadece çöp taşıyor oluyoruz.

Insecta, Lepidoptera0024Bilgimiz insanların gelişimine, mutluluğuna, onların iyileşmesine hizmet etmiyorsa kendimizi yeniden sorgulamaya başlamamızın zamanı gelmiş demek. Kendimizi tatmin edebilmek adına elimizdekileri kullanmak, nalıncı keseri gibi herşeyden kazanç elde etmek için yapıyorsak gerçekten başımızı ellerimizin arasına alıp düşünme zamanı gelmiş demek.

Hizmet kendiliğinden geliyor. Beklentisiz ve çabasızca. Hedef gözetmeksizin sadece eylemde bulunabilmekten geliyor. İçtenlikle, samimiyetle. Kendini adamakla geliyor. Varsın yapılanların ardından yapanın kim olduğu anılmasın. Ne gerek var ki.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s