İlerlemenin Yolu

Standard

Kısa bir süre önce bir platformda sohbet ederken bir soru geldi. Kişisel gelişim çalışmaları içinde öğretmenlerin öğrencilere neler önerebilecekleri soruldu. Özellikle en önemli üç başlıkta sınırlandırıldı cevaplar.

Birbirinden bağımsız gelen yanıtlarda gördük ki yanıtlarımız neredeyse birebir aynı. Sadece ifade ediş biçimlerimiz farklı.

İlk olarak çalışmaların düzenli yapılması gerekliliğine değindik. Çalışmalardaki düzenlilik en nihayetinde üç şıkkın birleşimi ile gerçek gelişimin anahtarını bize sunuyordu. Herhangi bir çalışmaya başladığımızda ilk işimiz kısa zamanda kaytarmaya başlamamız oluyor. Her eylem sonuçlar oluşturana kadar birden çok değişkene bağlıdır. Sonuçların oluşabilmesi, zamana, çevreye, koşullara ve daha bir çok etkene bağlıdır. Bu nedenlerle gelişim, doğal olarak düzenli eylemlerle  gerçekleşecek bir birikimle gelir.

İkinci olarak beklentisizliği vurguladık. Beklentisizlik ya da sonuca odaklanmama bizim yaptığımız şeyden keyif almamıza olanak tanır. Çalışmamız bizler için bir yarış alanı olmaktan çıkar. Kendimize verdiğimiz hediyeye dönüşür. Beklenti içinde olmamak her an yeni sürprizlerle karşılaşma imkanı verir.

Üçüncüsü ise alışkanlık haline dönüştürmeme görüşünde birleştik. Herhangi bir eylemin otomatikleşmeye başlaması bir yandan çok güzel öte yandan da zihnimizin bulanıklaşabilmesine alan yaratır. Bisiklete binerken ya da yürürken ne bisiklete binmeyi ne de yürümeyi düşünmeyiz. İkisini de yaparız. O kadar doğal yaparız ki zihnimizin düşünceler içinde gezinmesi bize normal gelir. Aslında hiç normal değildir. Biz o an yaptığımız eylemin içinde değilizdir. Biz başka bir yerlerde geziyor oluruz.

Bütün bu üç öneri birleştiğinde bize gelişimin, düzenli ve sürekli yapıldığında yığılarak ilerlediğini gösteriyor. Sonuca odaklanmadığımızda ise sınırsız olasılıklar içinden bizim payımıza düşenin tanıdı çıkartmak kalıyor geriye.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s