Beden ve Gevşeme

Standard

Bu satırları okuyabilen hepimiz ve bu satırları yazanı da eklersek dünya ile iletişimimizi bedenimiz aracılığı ile yapabiliyoruz. Bedenimiz, duyularımızın ev sahibi. Duyularımız bizlerin karşılaştığı tüm durum ve olguların tanımlanıp sınıflandırılabilmesinin araçları. Sistemi bir cihaz gibi düşünecek olursak elektrik iletimindeki herhangi bir kısa devre tüm yapının işlev kaybına neden olur

Genelde yaşantımız içerisinde duyularımızdan gelen tüm verileri önceki birikmişleri içinde değerlendiririz. Bu bizlerin tepkilerini ve tanımlarının oluşmasına olanak tanır. Doğal olarak da davranışlarımızı belirleyen bu verilerin toparlanması ve işlenmesi süreçleridir. Psikoloji ve psikiyatri daha ağırlıklı olarak davranış ve beyin kimyasallarının yarattığı etkileri inceler. Karşılaşılan sorunları aşma biçimleri genelde bu paydalar üzerindedir.

Beden, bizlerin bu gerçeklik ile yalın ve doğrudan iletişim kuran parçamızdır aslında. Beden kendi başına bir yargıya sahip değildir. Sadece verileri alır ve bir havuza aktarır. O havuzda daha önceden gelmiş olan tüm veriler içinde bir yöne doğru aktarılır. Yargı koyan bizlerin biriktirdiği verilerin sonucunda oluşturduğumuz eğilimlerle oluşan kimlik tanımımızdır. Bedenimizin alıcı parçalarındaki – duyu organlarımız ve sinir sistemimiz – herhangi bir aksama ya da işlevsel bozukluk bizlerin gerçeklik ile temasımızda büsbütün yanlış anlaşılmalara neden oluşturabilmektedir.

Bedenimizle olan ilişkimiz bizim yaşamımızın kalitesini tümüyle değiştirebilir. Bize gereken sadece bedenimizle iletişim kurabilmeyi becerebilmek ve gevşemek.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s