4 Kural – Mekan

Standard

4. Ti – Mekan: Bu hem çalışma mekanını hem de çalışma koşullarını anlatmaktadır. Eğer kişi kendisi için uygun öğrenme ve çalışma koşullarını oluşturamıyorsa, ne öğretmenin ne de yöntemin öğrenci için büyük bir faydası olmayacaktır. Ayrıca zaman zaman dünyanın üzerinde güçlü enerji merkezi olan mekanlarda çalışma yapmak gerekmektedir. Bu tür çalışmalar öğrencinin gelişimine büyük bir hız kazandırmaktadır.

Hepimiz için hemen hemen en kolay ulaşabileceğimizi sandığımız kısımdır mekan. Aslında mekan sadece bir çalışma alanından ibaret değildir. Bizim içinde kendimizle yüzyüze gelmeye çalıştığımız arenadır. Oraya her adımımızı attığımızda gerçekle yüzleşmenin küçük bir provasını yaparız. Orası bir idman alanıdır. Bizim yaşamımızın her anının zaman ve alana sığdırılmış halidir. Yaptığımız çalışmalara çatıdır.

Mekan ister evimizin bir köşesi olsun ister öğrenimlerimizi devam ettirebildiğimiz bir ortam hepsi bizim çalışmalarımıza mihenk taşıdır. Onun varlığı bizi çalışmalarımızda diri tutar. Her o mekanla karşı karşıya geldiğimizde yeniden çalışmaya otururuz. Çalışırız ve hareket ederiz. Çalışmalarımızla aslında bir hedefe ilerlemeyiz. Mekan bize hep bunu anımsatır. Her zaman bir yerde durur bir yerde çalışmamızı yaparız. Varmaya çalıştığımız bir yer yoktur aslında. Sadece çalışmadayızdır. Mekan bir yere gitmez. Mekan sabitçe durur. Değişmediğine inanırız oysa her an bizimle beraber değişir. Biz değişiriz o da değişir. Bilgedir çünkü sessizdir. Dinler ve izler. Mekan bir başka Usta’dır bizler için. Onun önünde saygı ile eğilir ve onun anlattıklarını dinleriz. Sessizce ve izleyerek.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s