4 Kural – Yöntem

Standard

1. Fa Yöntem: Doğru yöntem, yolculukta doğru yol haritasına sahip olmaya benzer. Eğer yönteminiz doğru değilse varacağınız nokta, gerçekte varmak istediğiniz noktanın aksi olabilir. Bu nedenle Fa, hem doğru yöntemi hem de doğru öğretmeni anlatır. Doğru yöntem, geriye doğru takip edebileceğiniz bir silsile içinde ruhsal gelişimin üst seviyelerine ulaşmış ustaları barındırmaktadır. Bu sayede yöntemin başarısı kanıtlanmıştır. Aynı zamanda, öğretmenin hala kendinden ileri seviye bir öğretmeninin olması gerekmektedir. Sufi terminolojisi bu durumu bize, ”Şeyhi olmayanın şeyhi şeytandır” terimi ile açıklamaktadır. Öğretmenler bile, ne kadar ileri seviyede olurlarsa olsunlar kendilerinden daha üst seviye bir otoritenin gözetimi altında olmalıdırlar. Çin felsefesi bir tür aile yapısında düzenlenmektedir. Öğretmen ailenin büyüğüdür ve kendinden küçüklere bilgilerini aktarır. Bu nedenle Fa, aynı zamanda bir aile olarak bir araya gelmeyi anlatır.

Bir Yol‘a girdiğimizde en başta gerçekte neyi aradığımızı bilmeyiz. Nereye doğru hareket etmek istediğimizi de. Kafamız karışıktır sadece beklentilerimiz vardır ve aklımızda olan yalnızca kendimizi yontmaktır.

Hayatımızı adıyor olduğumuz ve bizi bulunduğumuz yerden daha bilge ve idrakimizi arttıran eylemlerin sürekliliğidir Yol. Bir disiplini vardır, kuralları vardır ve aynen küçük bir bebek gibi her gün onunla ilgilenmemizi gerektirir. Öğrenilen tekniklerden çok tekniklerin arkasından gelen bilgidir; bilgeliktir insanı ötelere taşıyan.

Öğretmenin görevi öğrencinin adımlarında izlemektir. Tökezleyeceğini gördüğünde kendini tutup sessizce izlemektir. Canı yanacağını gördüğünde izlemektir. Kendisinden yardım talep edilmediği sürece sabırla izlemektir. Kendisinden yardım istendiğinde sadece öğrencinin bir adımına yetecek kadar bilgiyi aktaracak sabrı göstermektir.

Açgözlülüğüne yenilmeden, öğrencisinin gelişmesini istemenin açgözlülüğüne yenilmeden onun yanında olabilmesidir. Öğrencisinin mevcut adımlarını sağlamlaştırmasından sonra bir sonraki basamağı, kapıyı gösterebilendir doğru öğretmen. Elindeki ile yetinmeyen hem kendisi hem kendisini izleyenler için gerçeği aramaktan yılmayandır.

Doğru yöntem sizin için sizi taşıyandır. Nereye taşıyacağı aslında hep bellidir. Biz ona gözümüzü kapatırsak göremeyiz sadece. Kulaklarımızı tıkarsak duyamayız. Kendimizi kandırmaktan bizi çıkaracak olandır doğru yöntem. Bizi yarattığımız, gerçek sandığımız alışkanlıklardan çıkartacak olandır doğru yöntem. Bizlere bunu yapabilmemizin olanaklarını sunabilenler de doğru öğretmen.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s