Zen Tarihi 1 – Buddha ve Budacılığın Doğuşu

Standard

Zen yolunu izleyenlere göre, Zen öğretisi Buddha’nın elindeki bir çiçekle başlar. Ama Zen’e gelmeden önce Buddha’nın yaşamına ve aydınlanmasına kısaca değinmek gerekiyor.

Budacığılı yaratan Siddharta Gautama (I.Ö. 563- 483) bir Hint kralının oğluydu. Onun kutsal bir kişi olacağı daha doğumundan önce birçok işaretle belli oldu. Doğacağını çok uzaklardan hissedip onu görmeye gelen yaşlı bir Hindu ermişi, bir kehanette bulunarak Siddharta’nın büyüyünce saraydan ayrılacağını ve münzevi yaşamı süreceğini söyledi. Babası tek oğlu olan Siddharta’nın gitmesini önlemek için sarayında ona istediği her şeyi bulacağı bir yeryüzü cenneti kurdu. Siddharta bu sarayda her türlü zenginlik ve lüks içinde, büyük bir özenle yetişti.En iyi öğretmenlerden ders alarak ilimde ilerlediği gibi okçuluk, binicilik, güreş gibi alanlarda da büyük bir başarı gösterdi. Son derece duyarlı ve kültürlü bir genç haline geldi. Güzel bir prensesle evlendi ve ondan bir oğlu oldu. Istediği her şeye sahipti ve son derece mutluydu.

Ömrü boyunca saraydan hiç çıkmayan Siddharta sarayın dışındaki yaşamı merak ediyordu. Babası Siddharta’nın yaşamın gerçeklerini gördüğünde yaşlı ermişin kehanetinde söylediği gibi kendisini terketmesinden korkuyordu, yine de Siddharta’nın ısrarları sonucunda onun bir geziye çıkmasına izin verdi. Ama Siddharta’nın gezisi boyunca kötü olan hiçbir şey görmemesini sağlamak için emirler verdi. Tek göreceği şey mutluluk içinde yaşayan bir halk, bayramlar, kutlamalar ve güzel şeyler olacaktı. Kötü olan, üzücü olan her şey onun gözlerinden özenle saklanacaktı.

Siddharta bir süre bu görünüşte mükemmel dünyada dolaştıktan inleyen bir adam, yaşlılıktan beli bükülüp halsiz düşmüş bir ihtiyar, ve sonra da bir cenaze gördü. Siddharta ilk defa acıyla karşılaşıyordu ve bu onu derinden etkilemişti. Eğer sonunda acı, hastalık, yaşlılık, ve ölüm varsa yaşamın güzellikleri anlamını yitiriyordu. Siddharta sonra dünyanın bütün sorunlarına rağmen yüzünde derin bir iç huzuru ve dinginlik görülen bir gezgin rahiple (sannyasin) karşılaştı. Büyük bir saygı duyduğu bu rahipten çok etkinlenmişti.Siddharta tüm insanların çektiği temel acılara bir çare bulma isteği duymaya başladı.

Saraydaki mutlu yaşamını bırakarak bir gezgin rahip olmaya ve yaşamın sorunlarına kalıcı çözümler bulmaya karar verdi. Babasının şiddetle karşı çıkmasına rağmen sonunda ailesini, sevdiklerini, ve sahip olduğu her şeyi terkederek, bir ormanda münzevi yaşamı sürdürerek bilgeliğe erişmeye çalışan bir grup çileciyle (saddhu) birlikte yaşayacaktı. Uzun saçlarını kesti, üzerine eski püskü bir giysi geçirerek oruç tutmaya ve meditasyon yapmaya başladı. Bunun üzerinden altı yıl geçti, Siddharta yıllar boyu oruç tutmaktan sonunda neredeyse ölecek kadar zayıf düşmüştü. Kişinin aşırılıklarla bir yere varamayacağını anlayarak orucunu bozdu ve biraz yemek yeyip su içti. Aradığı yanıtı bulana kadar yolundan dönmeyeceğine yemin etti. Bir gece kutsal bodhi ağacının altına oturarak aydınlanmaya erişene kadar yerinden kalkmamaya karar verdi. Orada derin bir meditasyona girdi ve sabahın ilk ışıklarıyla birlikte nirvana’ya erdi.

Aydınlanmaya ulaşan Siddharta, insanın çektiği bütün acıların kendi zihninden ve kendi yaptıklarından geldiğini farketti. Bu acılara son vermek için aşırılıklardan uzak olan “orta yol”da yaşamak gerektiğini anladı. Siddharta nirvana’ya erdikten sonra “uyanmış olan” anlamına gelen Buddha adını aldı. Buddha bulduğu aydınlanma yolunu başka insanlara anlatmaya başladı. Buddha’nın öğretisi gerçek, kalıcı mutluluğu ve iç huzurunu arayan çok sayıda kişinin onu izlemesine neden oldu.

KlanNews adlı e-dergiden
Yazarı: İlhan Ermete

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s