Tao İdeogramı:

Standard

Tao  biçimsiz ve hayal edilemeyendir, başlangıcı olmayan, sonu olmayan, isimlendirilemeyen ve tanımlanamayandır.

Sözcük olarak Tao, onu en uygun şekilde kullanacak olursak, ifade edilmemiş söze dökülmemiş olan’ın gebesidir diyebiliriz.

İlk iki nokta yazılır önce. Soldaki olan ışığı/aydınlığı, sağdaki karanlığı temsil eder, tıpkı birbirini tümüyle kucaklayan ve birbirinin içinde yer alan yin ve yang gibi. Bu iki nokta aynı zamanda güneş ve ay’ı gökyüzünde, su ve ateşi yeryüzünde ve iki gözü insan bedeninde, aslında onların ışığını içeride çevirme/döndürme ve arınma çalışmalarında içe doğru sabit bakmayı anlatır.

Bu iki noktanın altında yer alan tek çizgi olarak yazılmış olan ise, varolan herşeyin “bir”liğini ifade eder. Bunun hemen altında çizili olan ise “self/kişinin kendisi”, tüm evren’in tek bir bedende ve Tao’dan ayrı bir parça olmadığını  ifade eder. Bunun altında yer alan toplu şekil ise toplu halde “kafa”yı, yani Tao’yu yaşamanın deneyimlemenin yeryüzünde kişinin yaşayabileceği en aydınlık deneyim olduğunu belirtir. Son simge “yürümek” anlamına gelen, yolda olmak veya çalıştırmak, kişinin tüm bedeni üzerinden herşeyin doğal işleyişini öğretmek, Tao kişinin tüm bedeninden taşması, Tao’nun tüm yaşamla birlikte taşarak varolması anlamına gelir. Tüm bunlar Tao ideogramı ile tanımlanan, açıklanan niteliklerdir.

Translated from : Opening the Dragon Gate by Thomas Cleary.

Çeviri: Aziz Azad Dural

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s